Nowa analiza kobiet wojowniczek wikingów sugeruje, że znaleziony szkielet kobiety w Danii faktycznie pochodził z terenu dzisiejszej Polski.
Groby słowiańskie na terenie Danii, potwierdzają że w przeszłości Królestwa Gockie i Wandalskie tworzyły wspólna kulturę i mieszały się ze sobą etnicznie.
Ryc.14.1. za. Młot Thora z Wolina. Reprodukcja: Leszek Gardeła (za Żakiem 1963: 261); b. Młot Thora z Łupawy. Reprodukcja: Leszek Gardeła (za Żakiem 1963: 283); do. Młot Thora wykonany z bursztynu z Gdańska. Reprodukcja: Leszek Gardeła (za Żakiem 1963: 288); re. Młot Thora wykonany z bursztynu z Wolina. Reprodukcja: Leszek Gardeła (za Stanisławskim i Filipowiakiem 2013: ilus. 28); mi. Amulet w kształcie stopy / buta (?) Z Wolina. Reprodukcja: Leszek Gardeła (za Stanisławskim i Filipowiakiem 2013: 29); fa. Tzw. „Walkiria-wisior” z Truso / Janowa Pomorskiego, Polska (za Jagodzińskim 2010: 106); sol. Wisiorek antropomorficzny z Truso / Janуw Pomorski (za Jagodzińskim 2010: 158); godz. Wisiorek antropomorficzny z Truso / Janуw Pomorski (za Jagodzińskim 2010: 158); i – j. Kość z dwoma runicznymi napisami kur i fuю z Kamienia Pomorskiego, Polska Reprodukcja: Leszek Gardeła (za Żakiem 1963: 274).
Leszek Gardeła jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Pracę doktorską obronił w 2012 roku na Uniwersytecie w Aberdeen w Szkocji. Od kilkunastu lat specjalizuje się w wieloaspektowych badaniach nad epoką wikingów, publikując książki i artykuły na temat praktyk magicznych, biżuterii, uzbrojenia i zwyczajów pogrzebowych, a także kontaktów słowiańsko-skandynawskich. Prowadził badania w Finlandii, Niemczech, Irlandii, Islandii, Polsce, Skandynawii, Wielkiej Brytanii i na Wyspie Man.
Jest autorem trzech anglojęzycznych monografii oraz ponad stu artykułów wydanych w prestiżowych czasopismach naukowych i pracach zbiorowych. Aktualnie kieruje interdyscyplinarnym projektem badawczym na Uniwersytecie w Bonn i na Uniwersytecie w Bergen pt. „Amazonki Północy: Uzbrojone kobiety w archeologii epoki wikingów i literaturze
źródło: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/viking-woman-warrior-was-actually-poland-180972739/